Przejdź do treści

Chałwa

 

Jedziesz do Grecji? Nie zapomnij spróbować tam chałwy!

Chałwa to smakołyk, który sporządzało się na wielkie okazje. Ludzie wierzyli, że jedzenie tego specjału daje szczęście. Nie tylko tej osobie, która ją je, ale zwłaszcza temu, kto ją robił.

 


Oprócz słodkiego smaku oraz dostarczania radości, chałwa posiada pełna gamę witamin, które pozytywnie działają na nasz organizm, między innymi, pomagają w zadbaniu o dobry stan naszej skory, wspomagają pracę układu odpornościowego.

Chałwa może występować w wielu smakach i posiadać wiele aromatów. Wszystkie są uzależnione od użytych produktów. Poniżej przedstawiam parę najpopularniejszych smaków:

 

Chałwa makowa

Chałwa pistacjowa

Chałwa słonecznikowa


Ciekawostki

 
Składnik podstawowy chałwy jest w dużej mierze zależny od kraju produkcji. Przykładowo w Grecji, Turcji oraz w Iranie deser powstaje na bazie sezamu. Rosyjska i Ukraińska odmiana tworzona jest na podstawie nasion słonecznika lub maku. W Indiach zaskakująco tworzy się go z marchwi,  jednak można spotkać te zrobione z soczewicy i fasoli. 
 
W językach greckim i arabskim słowo chałwa oznacza cukierek.
 
Największa sprzedawalność chałwy jest w krajach Bałkańskich. W tych regionach możemy zakupić pyszną słodką przekąskę która będzie wspaniałym pomysłem na prezent dla bliskich. 
Najlepszą decyzją będzie zakupienie chałwy na miejskich targach, ponieważ jest ona świeża oraz tańsza gdyż kupujemy ją od prywatnych osób.