Przejdź do treści

Oliwa z oliwek - pochodzenie

Według miejscowych legend historia Oliwy z oliwek sięga korzeniami do czasów antycznych bogów. Według mitologii grecka bogini Atena walczyła o panowanie na tych terenach z Zeusem. Między bogami wywiązał się konflikt, a o jego rozstrzygnięciu  mieli zadecydować ludzie. Zeus podarował miejscowym tubylcom źródło że słoną woda, a Atena   przekazała ludzkości drzewko oliwne. Ludzie będą wdzięczni za ten dar uczynili go  symbolem pokoju , mądrości i rozwagi.
   Pierwsze plantacje drzew oliwnych uprawiano we wschodniej części regionu Śródziemnomorskiego. Dzięki dobrze prosperującej gospodarce i dynamicznym rozwoju handlu oraz różnym podbojom wojennym już w latach 5000-1400 r. p.n.e. uprawy oliwy  obejmowały krainy od Krety po Syrię, Palestynę i Izrael.
 

Proces tłoczenia oliwy

Na początku oliwki miażdży się na tak zwaną papkę, którą następnie miesza się, co ułatwia oddzielenie oliwy od wody. występuje ona w oliwkach w dużych ilościach. Następnie oliwę oddziela się w specjalnej wirówce i w rezultacie zostaje ona oddzielona od fazy wodnej i wytłoczyn. Tłoczenie oliwy nie jest zasadniczo długim procesem i wytłacza się ją bardzo szybko. Cały proces zabiera około 50 minut.

Ciekawostki

Ciekawostki o oliwie z oliwek:
– oliwa może zastąpić masło,
-jest najlepszym tłuszczem do przyrządzania pokarmów na ciepło,
-dzięki dodaniu jej do dań podnosimy ich wartość odżywczą,
-można połączyć ją z przyprawami by stworzyć sos do sałatek,
-jest lekko strawna,
-wpływa pozytywnie na rozwój systemu nerwowego,
-chroni przed chorobami serca i układu krążenia,
-przyczynia się do dobrego zdrowia,
-jest także ważnym elementem racjonalnego żywienia.