Przejdź do treści
FETA – „BIAŁE ZŁOTO”

Ser feta jest to jeden z najsłynniejszych greckich serów, dojrzewający z mleka koziego i owczego.

HISTORIA SERA FETY

Feta jest greckim serem o bardzo długiej historii. Uważana jest za jeden z najstarszych na świecie serów. Produkowana była już w okresie starożytnego Bizancjum. Feta to bezwzględny narodowy przysmak grecki.

Obecnie używana grecko brzmiąca nazwa „feta” pochodzi od włoskiego słowa „fetta” czyli plaster. Nazwa ta była wprowadzona do języka greckiego w XVII wieku i tyczy się metody produkcyjnej stosowanej na greckiej wyspie Lesbos, gdzie ser był cięty na plastry, przechowywany w beczkach zalanych solanką.

Feta z Krety – XV wieczne odkrycie włoskiego podróżnika wspomniał o niej włoski podróżnik – Pietro Casola. 

PRODUKCJA

Proces robienia fety zaczynamy od przechowywania mleka 2 dni w kontenerach, które jest następnie poddawane procesowi pasteryzacji. Następnie po schłodzeniu go dodajemy kulturę starterową oraz chlorek wapnia. Dzięki nim uzyskamy odpowiedni profil smakowy. Dalej następuje koagulacja mleka. Masę kroimy na małe prostopadłościany, które wkładamy do form suszymy i nadajemy odpowiedni kształt. Ser trzymamy przez około 24 godziny w temperaturze 16-18 stopni C. Robimy solankę i wkładamy fetę. Ser trzymamy w niej około 20 dni. Kolejny proces dojrzewania trwa przez dwa miesiące i powoduje że ser staje się „wilgotny”. Mamy gotowy do spożycia produkt.

CHARAKTERYSTYKA 

Feta to ser pochodzenia greckiego o słonym smaku. Zazwyczaj ma formę bloku i jest trzymany w solance. Feta dobrze topi się w wysokiej temperaturze. To ser miękki; którego wilgotność wynosi 56%, a zawartość tłuszczu 40%. Ser można podzieli na twardą-„firm” oraz delikatną-„soft”. Feta „soft” to produkt gorszej jakości oraz o niższej cenie. Ser, który ma wysoką jakoś jest biały i pachnie mlekiem, jogurtem lub masłem… Fete można zapakować w szklane lub plastikowe opakowania.

SER FETA W KUCHNI GRECKIEJ

Ser feta wpisuje się w tradycję kuchni śródziemnomorskiej. Dawniej ser ten był sprzedawany w formie grubych krążków. Obecnie w tradycyjnej kuchni greckiej ser feta jest składnikiem tzw. sałatki greckiej, w której skład wchodzą, obok fety, sałata, pomidory, oliwki i cebula, oliwa z oliwek i zioła. Feta jest wykorzystywana, jako ser stołowy oraz jako dodatek do dań na ciepło.